www.spargalkes.lt

Pasakos

Pasakos – vieni ryškiausių ir žinomiausių tautosakos kūrinių. Pasakos yra skirstomos į daugelį tipų. Vienas žinomiausių ir įdomiausių tipų yra stebuklinės pasakos, kuriose pasakojamos neįtikinamiausios istorijos. Pasakų veikėjai yra skirstomi į teigiamus ir neigiamus personažus. Dažniausiai pasakų personažai yra idealizuojami. Kiekvienas jų pasižymi tik jiems vieniems būdingomis savybėmis ir charakterio bruožais. Pasakose vaizduojamos gėrio ir blogio kovos, kurios dažniausiai pasibaigia teigiamų, gerųjų personažų pergale. Išsamiausia gerąsias ir blogąsias žmogaus savybes atskleidžia pasakos apie pamočių ir našlaičių kovas.

Pasakos apie našlaitėles ir pamotes pagal motyvus yra skirstomos į tam tikras grupes. Kartais pasakose pasakojama apie vyrą, po žmonos mirties vedusį kitą moterį, dažniausiai piktą raganą, kuri nori atsikratyti podukros. Šiai grupei galime priskirti lietuvių liaudies pasaką “Našlaitė ir karvė”. Pasaka “Elenutė ir pamotė” yra priskiriama grupei, kurioje pasakojama apie tai, kaip pikta pamotė nekenčia ir persekioja vargšę našlaitėlę. Trečioje grupėje yra pasakojama apie išsiųstą našlaitėlę, kuri už savo gerumą yra apdovanojama sutiktos demoniškos būtybės ar stebuklingos pagalbininkės. Šiai grupei būtų galima priskirti pasaką “Mergytė meškos trobelėje”.

Pasakoje “Elenutė ir pamotė” pikta pamotė nori atsikratyti geros podukros.  Jai ji iškasa duobę ir pripila karštų žarijų. Apie baisią pamotės klastą našlaitėlei praneša šuo ir gaidelis. Kaip žinome, pasakos yra sukurtos tam, kad pašieptų žmonių ydas ir atskleistų lietuvių liaudies troškimus. Todėl piktoji pamotė, papūtus stipriam vėjui, sudega jos pačios iškastoje duobėje. Gali būti, kad ir dabar pagal šią pasaką liaudyje yra sakoma: nekask kitam duobės, nes pats įkrisi.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (bcb51af061b206a50ced084713c5b31f.zip)Pasakos6 Kb1
Neteisinga

 
Lietuvių kalba Pasakos
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt