www.spargalkes.lt

Jausmo išaukštinimas romantikų kūryboje

Daugelis romantikų savo kūriniuose nemažai dėmesio skiria jausmų atskleidimui, išaukštinimui. Tai būdinga Maironio, Simono Daukanto, Adomo Mickevičiaus, Viktoro Hugo, Džordžo Bairono ir kitų autorių kūrybai. Išaukštinami tyri, kilnūs, gražūs jausmai: jautrumas, ilgesys, švelnumas, gerumas. Tačiau daugiausiai dėmesio skiriama meilei.

Romantikų kūryboje egzistuoja dvi meilės rūšys. Vieną jų, meilę žmogui, aukština V.Hugo romane “Paryžiaus katedra”. Kvazimodas, Katedros varpininkas myli čigonę Esmeraldą. Tačiau jis yra labai bjaurus ir supranta, kad Esmeralda niekada negalės pajusti jam to paties. Jis aukojasi iš meilės jai. Kvazimodas stengiasi ilgai su čigone nebūti, nenorėdamas, kad jai tektų į jį žiūrėti ir bjaurėtis ar net bijoti. Jis rūpinasi ja, bet niekada nesiūlo jai savo meilės nes mano, kad tai beviltiška. Gindamas Esmeraldą, jis visiškai negalvoja apie save. Valkatoms užpuolus katedrą, jis negaili savo gyvybės ir bet kokia kaina stengiasi čigonę išgelbėti. Kvazimodo meilė nesavanaudiška. Jis tetrokšta, kad Esmeralda būtų laiminga, ir gali padaryti bet ką jos labui. Jai žuvus, jo gyvenimas netenka prasmės ir jis miršta apsikabinęs jos kūną.

Tokia Kvazimodo meilė nustelbia jo išorinį bjaurumą ir išryškina vidinį grožį. V.Hugo stengiasi atskleisti, koks tyras, kilnus ir galingas jausmas yra meilė. Norėdamas tai dar labiau pabrėžti, jis vaizduoja ir Esmeraldos meilę Febui. Ji myli žmogų, kuris nėra to vertas. Febas nejaučia Esmeraldai to paties, jis netgi nesupranta kas yra meilė. Jo siela labai tamsi. Tačiau čigonė mano, kad jis ją myli.  Šis jausmas užvaldo ją visą, ji negalvoja apie nieką daugiau. Slėpdamasi nuo jos ieškančių kareivių, ji pamiršo net savo saugumą ir ėmė šaukti Febą vardu. Galima teigti, kad meilė nulėmė jos likimą, nes ji žuvo apakinta meilės, nebandydama nei apsiginti, nei pabėgti.

Failai:
FailasFailo dydisParsisiųsta
Parsisiųsti šį failą (d780d2635c173dafbdddab80504f09d6.zip)Jausmo išaukštinimas romantikų kūryboje3 Kb4
Neteisinga

 
Lietuvių kalba Jausmo išaukštinimas romantikų kūryboje
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt